مرکز آنتن تکتا در استان البرز

 

مرکز آزمایش آنتن شرکت تکتا تنها مرکز تست میدان دور پارامترهای آنتن در خاورمیانه برای تست و آزمایش انواع آنتن‌های مخابراتی و تلویزیونی و اف ام در مساحتی معادل 33 هزارمتر مربع در حاشیه اتوبان کرج – قزوین که در سال 1355 با همکاری شرکت ساینتیفیک آتلانتا (S.A) و سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران آن زمان تاسیس شد.

این مرکز به تجهیزات لازم و منحصر به‌فرد در داخل کشور مجهز شده و قادر به اندازه‌گیری آنتن‌های مخابراتی از قطرهای کوچک تا قطر 3 متر با بازه فرکانس اندازه‌گیری از 100 مگاهرتز تا 18 گیگاهرتز است.

در سال‌های اخیر سیستم‌های آنالوگ مرکز آنتن که مدت زمان طولانی از نصب و راه اندازی آن گشته و دقت لازم را از دست داده بود، برای پاسخ‌گویی به نیازِ حال حاضر کشور تجهیزات آن به‌روزرسانی شده و به دستگاه‌های اندازه‌گیری اسپکتروم آنالایزر و سینتی سایزر، LNA و برد GPIB و کابل‌های Low Lass مجهز شده تا برد فرکانسی قابل اندازه‌گیری را تا 20 گیگاهرتز افزایش دهد.

مرکز آنتن تکتا در بيش از 4هزار متر مربع فضای مسقف و با تجهیزات ویژه رادیوییِ در خور برای آزمون و ارزیابی‌ها و همچنین با به‌کارگیری ماشين‌افزارهای مجهز و كارگاه‌هاي مكانيك در كارگاه جوش مخصوص (آرگون و آلومينيوم ) و كارگاه آبكاري از عهده نیاز داخلی به آزمون‌ها بر آید.

تکتا با تکیه بر توانمندی متخصصین مجرب و بنام در زمینه های فعالیت مرکز و ارتباط با استادان خارجی در این حیطه توانسته در طول 5 دهه گذشته موفقیت‌ها چشمگیر بسیاری کسب کند. برخی از خدمات مرکز آنتن تکتا به شرح زیر خلاصه می‌شود.

IMG_20190104_185938
خدمات مرکز آنتن شرکت تکتا در استان البرز :

دستگاه‌ها و تجهیزات این مرکز توانایی آزمون انواع پارامترهای لازم نظیر بهره، پترن تشعشعی، جهت‌دهی، پلاریزاسیون، نسبت محوری، و پارامترهای امپدانس (Z , Return loss , V.S.W.R ) هر نوع آنتن را در فرکانس‌های مختلف و به روش میدان دور را دارند.

بخش فرستنده شامل سیگنال ژنراتور از نوع سینتی سایزری است که سیگنال فرکانس مورد نظر را با ثبات فرکانسی بالا تولید می‌کند؛ به این ترتیب سیگنال تولید شده از آنتن فرستنده تشعشع می‌شود. در بخش گیرنده آنتن مورد آزمایش توسط پوزیشیونر با سرعت مناسب حول محور خود به چرخش در می‌آید و در هنگام چرخش سیگنال دریافتی در هر لحظه توسط کابل Low Loss به سیستم LNA و اسپکتروم آنالایزر منتقل می‌شود.

ماکزیمم توان سیگنال دریافتی در هر لحظه توسط اسپکترم آنالایزر اندازه گیری و اطلاعات توان سیگنال دریافتی از طریق کابل GPIB به کامپیوتر منتقل می‌شود و در پایان اطلاعات موجود توسط برنامه نرم افزار تهیه شده توسط دانشگاه خواجه نصیر در محیط Matlab بصورت پترن تشعشعی رسم می‌شود.

مرکز آنتن در حال حاضر به‌عنوان تنها مرکز استاندارد برای آزمون و اندازه‌گیری آنتن در پارامترهای گوناگون در کشور مشغول به فعالیت است. پس از تجهیز این مرکز، با توجه به ظرفیت‌های مرکز آنتن شرکت تکتا در استان البرز تا حد توان تقریبا همه روزه مورد استفاده تمامی سازندگان آنتن، طراحان و محققان داخلی اعم از سازمان صداوسیما، شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های وابسته و صنایع مختلف مخابراتی، نیروهای نظامی، دانشگاه‌ها و … قرار میگیرد؛ به‌طوری که این مرکز قبل از آن که متعلق به شرکت یا سازمان خاصی باشد، به‌صورت یک مرکز ملی در خدمت به صنعت کشور در حال فعالیت است تا نیاز را در این حیطه تامین کند.

نگاهی اجمالی به فعالیت‌ها و خدمات مركز آزمايش آنتن و انتشار امواج تکتا:

– طراحي آنتن براي کاربردهای ویژه و همگانی

– نمونه‌سازي آنتن‌ها در هر شكل و نوع درخواستی

– طراحی مدارهای فعال و غیرفعال فرکانس بالا

– طراحي و ساخت نمونه انواع قطعات پسيو مانند كمباينرها، فيلترها، سوئيچ‌ها، بار انتهاي خط و …

– ارائه روش‌های نوین در كاهش تداخلات، بخصوص تداخل رادیو- تلویزیونی با كشورهاي همجوار از ديد انتشار امواج

– ساخت سیستم کامل ارتباطات رادیویی یکطرفه و دو طرفه 4 Gbps موج میلیمتری برای مراکز به نسبت دور از یکدیگر تا 25 کیلومتر

– طراحی و ارائه راه‌حل در مسائل انتشار درون تونل‌ها و كنار دريا

– طراحی و ساخت انواع جهت‌یاب و مکان‌یاب برای کاربردهای امداد و نجات و بایگانی اسناد و انبارداری

1486746_590
گواهی نامه ها
تعرفه نرخ انواع تست آنتن

حداکثر زمان انجام موارد آزمون پس از راه اندازی 5 روز کاری می باشد